نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است.طراحان دکوراسیون امروزی تقریبا همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب

آنها بایکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل بکار برد.

دیگر مرزها و محدودیت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد.اما هنوز راههایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد.امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود.

در قدم اول کلیه لوازمی که در منزل دارید و آنها را بخاطره رنگشان دوست دارید در یک جا جمع کنید.این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری,یک سرویس بشقاب,صابون یا کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است.کتابها و مجله هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند,تهیه کنید و با مطالعه آنها اطلاعات کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگهای گوناگون کسب کنید.رنگهیی که شما می پسندید,ترکیب آنها با یکدیگر در یک مجموعه واحد,و تاثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تاثیر قرار می دهند.

هنگامیگه که رنگهای مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی ,مداد شمعی ,آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید.اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برای روشن تر شدن اضافه کنید.به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده از آن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار هم امتحان کنید.

به خاطر داشته باشید که رنگهای منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاپیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت.وقتیکه به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تاثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتابگیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی,بسیار زیبا به نظر می رسند,اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود.

استفاده از رنگهای هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود.استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می فزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.در اینجا به برخی از اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم:

:رنگهای آکسان

رنگهای تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند,مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع

در یک اتاق نشیمن که با خانواده رنگ کرم رنگ آمیزی شده است. 

 رنگ زمینه:

رنگ زمینه رنگی است که در بزرگترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگ دیوارهای یک اتاق.رنگ زمینه,اغلب به عنوان پس زمینه ایی برای سایر رنگ های بکار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگها مانند رنگهای آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگهای متضاد:

این رنگها در کنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنانکه حتی پس از بستن چشم ها این تاپیر مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند.

رنگهای سرد:

این رنگها حاوی مقدار زیادی رنگ آبی هستند,به عنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند احساس سردی و سرما را در شما ایجاد می کنند در حالیکه خاکستری حاوی قرمز یا بنفش قرمز حس گرما را در بیننده القا می کنند و ویژگی دیگری خواهند داشت.  

رنگهای مکمل:

این رنگها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند.این رنگها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند.به عنوان مثال می توان چند کوسن نارنجی تند را در زمینه ایی از رنگ آبی نمونه بارزی از این ترکیب در نظر گرفت. 

رنگ های غالب:

رنگ غالب همیشه رنگی که در بزرگترین سطوح و به بیشترین میزان در مجموعه ایی بکار رفته,نیست بلکه رنگی است که بیش از بقیه رنگ ها نظر را به خود جلب می کند. 

یک خانواده رنگی:

شامل مجموعه ایی از رنگها می شود که به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند برای مثال خانواده آبی شامل مجموعه ایی از رنگهای آبی است که از یک سو با 

آبی سبزها شروع میشود و از سوی دیگر به رنگ های بنفش ختم می شود.خانواده قهوه ایی از رنگ قهوه ایی و قهوه ایی خاکستری تا پرده های نارنجی و قرمز را شامل میشود. 

رنگهای گرم:

این رنگ ها محتوی مقدار قابل ملاحظه ایی قرمز هستند.حتی برخی از آبی ها نیز ممکن است به واسطه وجود مقداری قرمز در آنها در این مجموعه جای

بگیرند. 

رنگهای هم پرده:

رنگهای هم پرده رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پر رنگ و آبی پر رنگ,این رنگ ها لزوما از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز 

یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.

منبع:دکتر رضا شاطریان

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. عضو شوید یاوارد حساب خود شوید. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

آمار بازدید سایت

امروز974
دیروز3852
این هفته26537
این ماه13201
در کل1188572

1399-04-14